Jdi na obsah Jdi na menu
 


Seminář - Mr. Alan Hedges

1. 5. 2012

 

Dne 29. dubna 2012 jsem jako členka SBTC CZ měla možnost zúčastnit se semináře na téma "BUDOUCNOST STAFFORDŠÍRSKÉHO BULLTERRIÉRA" , vedeného jedním z největších odborníků na naše plemeno, panem ALANEM HEDGESEM (UK).

 

a.-hedges.jpg

 

Tento seminář (stejně jako sám pan Hedges jako osobnost) mne zaujal natolik, že jsem se rozhodla podělit se zde o své osobní postřehy a dojmy z něj.

Pokusím se zde vyjádřit svůj vlastní pohled na celý obsah i formu semináře, tak, jak já jsem jej pochopila. Samozřejmě, každý si jistě odnesl trošku jiný  závěr a zapamatoval si jiné konkrétní informace. Ostatně obsah byl natolik vyčerpávající, že zaměřit se na všechna probraná témata by bylo na delší povídání... Níže si můžete přečíst informace, které zaujaly mne ...

Nejprve k organizaci celého semináře... Jsem našemu klubu velmi vděčná za celou organizaci, výběr místa (Informační centrum ČZU Praha/Suchdol), o zajištění občerstvení, udělení osvědčení o absolvování semináře atp. ani nemluvě. Na místě byla i možnost zakoupení publikací Top Stafford za různé roky (autor přímo A. Hedges, který nám je bezprostředně po semináři i podepsal:) a obojků pro naše plemeno.

Nejdůležitější byl však sám obsah celého výkladu tohoto odborníka s velkým "O". Pan Hedges se po celou dobu držel výkladu standardu SBT, a to jak teoretickou, tak praktickou formou - standard vykládal a ukazoval přímo na představiteli SBT, psovi Ch. Russo´s Ruffland Fransimo Bohemia, účastníkovi Cruft´s 2011, jehož majitelem je pan Krunka, člen našeho klubu. I jemu patří díky za poskytnutí tohoto pěkného psa. Už ve škole nás učili, že princip názornosti je při výuce jeden z nejdůležitějších :)

 

ruka-jako-meritko.jpg

 

Prošli jsme tedy celým zněním standardu, od celkového vzhledu, přes hlavu, až po zbarvení, o kterém se vedla poměrně dlouhá diskuze. Pan Hedges upozornil na problém celkové velikosti dnešních psů, na neúměrně velké hlavy SBT, které jsou nyní čím dál více k vidění, vyjádřil se k (ne)znalosti rozhodčích, k jejich mylným představám o jednotlivých částech standardu atp. Já jsem si zapamatovala tyto informace, které zde shrnu v bodech:

 

1. Celkový vzhled

Začnu tím, že podle mého názoru mají čeští rozhodčí jinou představu o "dostatečně silné kostře", nežli odborníci z Anglie. Na semináři padl názor (z řad pozvaných domácích rozhodčích), že pes na horní hranici výšky se nemůže váhou vejít do standardu, který říká, že maximální váha psa - samce SBT činí 17,5 kg, při zachování dostatečné síly kostry. Ikdyž si někteří výklad a reakci pana Hedgese vysvětlili tak, že pes před dvacet kilo je v pořádku, když je vyvážený, já si myslím, že toto neřekl. Důrazně si stál za tím, že váha okolo horní hranice by se měla udržovat a bylo jednoznačně vidět, že mohutné psy nepreferuje. Já s tímto jednoznačně souhlasím. Když můžeme mít krásné psy, kteří váží okolo 17,5 kg při 40 centimetrech, dva centimetry navíc přece tolik kil navíc nepřidají!

 

standard.jpg

 

Problém je v českém zalíbení v kostrách z hlediska anglického typu MOHUTNÝCH PŘÍLIŠ... To, co je u nás "správná síla kostry", to může být v Anglii "příliš silný pes" v typu, který byl a stále ještě bývá preferován v Evropě. Silné těžké typy prý v zemi původu NIKDY nepreferovali, což je oproti Evropě pravý opak a pan Hedges toto označil za náš velký problém, se kterým bychom do budoucna měli bojovat. Přiznal, že v Anglii bývá problémem výška, ale že s mohutností a váhou tam problém nemívají.

 

bigger-is-not-better.jpg

"Bigger is not better"

 

Dále zdůraznil tolik potřebné udržování psa v perfektní kondici s minimem tuku, schopného zvládat vysokou fyzickou aktivitu, temperamentního a aktivního.

Upozornil, že rozdíl mezi fenou a psem by měl být znát především díky tzv. "pohlavnímu výrazu", nikoliv že pes má být viditelně větší a o mnoho silnější nežli fena.

 

2. Povaha

Staffík by měl být vyrovnaný! Agresivní nebo nervózní či ustrašený pes by neměl být v chovu dále využíván!

 

3. Hlava

Velikost a tvar hlavy vysvětloval pan Hedges prostřednictvím techniky pomocí dlaně. Poměr výšky stopu a délky čenichu a další kouzla jsme si měli možnost vyzkoušet přímo na představiteli plemene. Pan rozhodčí upozorňoval na problém oblíbenosti příliš mohutných hlav. Hlava má být výrazně modelovaná, s hlubokým a předevšm dobře vyznačeným stopem.

 

4. Oči

 

Čím tmavší, tím lepší! Pozor na světlé oko.

 

5. Uši

 

vztycene-usi.jpg

 

Uši mají být spíše menší. Při přiložení ucha k hlavě by ideálně měly dosahovat k rohu oka. Když jsou ještě menší, není to na škodu. Velké ucho je nežádoucí. Problémem je i ucho vztyčené či naopak spadlé. Ideální je růžiocvitý tvar.

 

6. Morda

 

Správné jsou čisté pysky, ne příliš kůže a vrásek (staffbul není Sharpei ani Boxer). Problémem jsou u nás malé zuby! Mají být větší a silnější. Skus a počet zubů se u nás řeš až příliš, u jinak krásného psa se dá přimhouřit oko :)

 

7. Končetiny, tlapy, ocas

 

bavic.jpg

 

Ideální je shodné úhlení obou párů končetin. Tlapy mají být mírně ven vytočené, nebo alespoň rovné. Nežádoucí jsou (dnes poměrně časté ) tlapy vytočené dovnitř. Zápěstí má být pevné! Ocas přiměřeně dlouhý (ideálně k tlapám, kde svírají pravý úhel) .

 

8. Srst

 

Pan Hedges označil jako ideální srdt jemnou, kratičkou, hladkou a přilehlou. Radil holit ocásky. Příliš hustá srst by mu pravděpodobně nepřišla zcela ideální...

 

9. Pohyb a zbarvení

 O těchto dvou tématech se vedly dlouhé diskuze, do kterých se zapojili i přizvaní rozhodčí. Těžko říct, zda  se nakonec všichni zúčastnění shodli. Já si za sebe myslím, z toho, jak jsem p. Hedgese poslouchala, že není velkým příznivcem modré barvy u našeho plemene.

 

10. To nejdůležitější ...

 

... je posuzovat staffbula jako celek. Jsou psi, kteří nemají chybu, ale jsou prostě "jen" výborní... Nejsou fantastičtí, nemají nic navíc. Pokud je pes úžasný, ale má nějakou menší chybu, pořád může rozhodčího zaujmout více, než pes bez vady, ale nezajímavý. Důležité je zvážit závažnost určitých vad a možná občas lehce přimhouřit oko... Protože dokonalý pes není žádný. Přestože p. Hedges říká " Only the best is good enough" ... :)

 

dedicne-choroby.jpg

 

Celkově mě mrzelo, že na seminář nedorazilo více našim rozhodčích. Pevně doufám, že brzy přijde nová generace rozhodčích, z řad kvalitních chovatelů, kteří plemeno rozumí a snaží se rozumět mnohdy více, než samotní rozhodčí...

Ještě jednou velké díky vedení klubu za uspořádání tohoto senzačního semináře!