Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Cestování se psem
 
Jelikož hodně cestujeme a neradi necháváme Tyssíka doma samotného a pokud to není nutné, neradi zatěžujeme ostatní s hlídáním, vozíme jej jednoduše s sebou, jak jen to jde.
S převozem v autě není problém, pořídili jsme přepravní klec a při delší jízdě, např. na dovolenou do Chorvatska, děláme pravidelné přestávky a pes cestu zvládá více méně dobře. Jako alternativu nyní využíváme i popruhy "Green dog", které lze vidět na fotografii:
dsc05904.jpg
 
Problém ovšem nastal, když jsem letos poprvé potřebovala s Tysonkem letět do Řecka. Byla to jeho první cesta letadlem a tak jsem hledala různé informace o letecké přepravě psa. Hledala jsem na internetu, radila se s veterináři, psala na aero linky.... Bohužel musím říci, že moc informací se mi nedostalo nikde! Byla jsem docela nešťastná a netušila, na co se společně chystáme. Proto budu ráda, pokud tento článek pomůže ostatním lidem, kteří hodně cestují a nechtějí své zvířecí miláčky nechávat doma...
 
Přeprava psa letadlem
 
První věc, kterou je třeba zjistit před odletem s Vaším pejskem, je informace, jaké podmínky platí pro vstup psa do cílové destinace. Většinou stačí čip a platné očkování v očkovacím průkaze,případně ještě 3 dny staré vyšetření potvrzující, že pes je schopen přepravy do cílové destinace. Pro některé země jako třeba Irsko však musí být provedeny krevní testy na vzteklinu s následnou půlroční karanténou. Proto je potřeba včas tyto věci zjistit, např. na stránkách Státní veterinární správy, kde Vám dle mých zkušeností ochotně poradí.
Další klíčovou informací je ta, zda daná letecká společnost přepravu psa umožňuje. Malí psi a kočky mohou letět v malé přepravce v kabině, větší pejsci (pokud se nejedná o vodící psi apod.) bohužel musí cestu absolvovat v zavazadlovém prostoru. Hranice váhy je většinou 8 kg včetně schránky (např. ČSA), Travel service, se který jsme letěli my, má hranici už 5 kg... Některá letadla (např. Airbus A 320), nemají v zavazadlovém prostoru klimatizaci a vytápění, proto převoz větších zvířat nepovolují. My jsme letěli Boeingem 737, verze 500, tedy menším letadlem, které ovšem tento prostor mělo (mimochodem, nikdo mi nebyl schopen předem říct, v jakých podmínkách zvíře poletí a při platbě na letišti dotyčný zaměstnanec přede mnou dokonce telefonoval a ptal se kolegů, jestli tato malá letadla tento prostor mají... čekala jsem naopak, že když jsme převoz psa nahlašovali s dostatečným předstihem, že k těmto zmatkům nedojde...velmi mě to před odletem rozhodilo!).
Poplatek za přepravu zvířete většinou zaplatíte až na letišti, přičemž cena je určena za kilo zvířete. Já jsem poctivě nahlásila naši váhu, ovšem Tysona nikdo nepřevažoval, takže jsem si mohla vymyslet nižší a ušetřila bych. Za každé kilo u Travel Service zaplatíte 200 CZK, takže levná záležitost to zrovna není. Např. u rakouské letecké společnosti Lauda air si účtují polovinu! Pokud by však servis na letišti byl slušný a personál ochotný, zaplatila bych částku bez řečí. Bohužel, zacházení se psem mně osobně příliš ohleduplné nepřišlo...
Na letišti po zaplacení svého pejska (pokud nesplňuje váhu pro přepravu na palubě) odevzdáváte na nadrozměrných zavazadlech, tedy ještě před odchodem do gatu. Já osobně jsem se snažila počkat až na boarding time, abych s Tysonkem mohla být co nejdéle. Při příchodu na palubu letadla jsem pak viděla přepravku z okýnka. Nakládali ji do přední části letadla. Na palubě jsem se snažila optat posádky, jak vypadá prostor určený k přepravě zvířat. Odpovědí mi bylo, že "je tam zima, tma a hluk a svého psa by tam nedali". Pracující nervy mi tedy vůbec neuklidnili, přesto jsme let nakonec zvládli, Tyson i já.
Po přistání jsem ihned běžela k pásu, kde jezdí kufry. Přepravka s Tyssíkem vyjela jako první. Musím říct, že mi vyhrkly další slzy  a moc se mi ulevilo, že je již vše za námi. Pes byl vyplašený a lehce dezorientovaný, ale opravdu brzy se vzpamatoval. Zpáteční let už jsem byla klidnější, neboť jsem věděla, že už to pro něj nebude úplně neznámá stresová situace.
Před letem jsem psovi dala pouze uklidňující , volně prodejný přípravek relaxis. Sedativa mi nebyla doporučena kvůli tomu, aby se pes neudusil případnými zvratky. Do misky s vodou jsem dala i kusy ledu, aby se vše ihned nevylilo při manipulaci s přepravkou. Kromě deky jsem ještě přidala své nošené oblečení, aby mě Tyssík celou dobu alespoň cítil.
Létání se psem doporučuji pouze je-li to nevyhnutelné. Rozhodně to není žádná příjemná záležitost. Na druhou stranu, pokud pejsek zvládne první let, ty další jsou pro něj jistě již méně náročné. Možná jsem měla smůlu na personál, každopádně doporučuji nespoléhat se na to, že Vám letecká společnost vše vysvětlí a ulehčí. V tomto případě spíš platí, že co si sami nezvyzkoušíte, to nevíte...